Jerzy JOTKA Kędziora

Studiował na Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie od samego początku stawał w opozycji do promowanych przez uczelnię kanonów artystycznych. Jego zamiłowanie do eksperymentu i rzeźb kinetycznych wyróżnia jego osobę na tle innych artystów sztuki postmodernistycznej, stawiając go tym samym w czołówce reprezentantów tamtego okresu. Już jako student był świadkiem przemian polityczno-społecznych zachodzących w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Wydarzenia związane z protestami robotników ogólnopolskiego związku zawodowego „Solidarność” zainspirowały Jerzego Kędziorę do stworzenia „Portretu Polaka czasów transformacji i Solidarności”. Ta realizacja z lat 80-tych XX wieku zawiera prace z cyklów: „Chwiejni”, „Zreanimowani”, „Z odciągami”, „Pęknięty Głos”, „Wieszaki dla” czy „Uniformy dowódcze”.

Niespełna dziesięć lat później „Jotka” stworzył cykl rzeźb „Balansujące”, który przyniósł mu ogromną popularność nie tylko na terenie kraju ale również poza jego granicami. Rzeźby zjechały cały świat i były eksponowane na prestiżowych wystawach m.in. w Miami, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie czy Madrycie. Artysta ukazał nowy kierunek w rzeźbie, w którym sprytne wykorzystanie praw fizyki i eksperymentu sprawiło, że niemożliwe stało się możliwym, a na pozór ciężkie i stateczne formy – ulotnymi. Ten artystyczny indywidualizm docenił Barclay’s Wealth oraz Deutsche Bank, które zaprosiły Jerzego Kędziorę do prezentacji swoich prac w centrum finansów DIFC w Dubaju. Była to jednocześnie pierwsza taka wystawa  ukazująca współczesną sztukę figuratywną w tamtym zakątku globu. Jego prace były również systematycznie wystawiane na Florydzie w cyklach: „Defying gravity” („Wbrew grawitacji”), „Natural Balance” („Naturalne balansowanie”) czy „Balancing Miami” („Balansujące Miami”).

Kędziora był  wyróżniany w wielu konkursach a także został laureatem znaczących nagród, jak chociażby w jednej z najważniejszych konfrontacji rzeźbiarskich w ówczesnej Polsce „Krzyż w życiu współczesnego człowieka”, w której to zdobył główną nagrodę za rzeźbę „Wyznanie”.Za swoją działalność artystyczną Jerzy Kędziora dostał w 2015 roku Honorowe Obywatelstwo Miami. Jesy wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a obecnie także członkiem Światowego Sympozjum Rzeźby Kinetycznej oraz  Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

 

Wybrane wystawy

2015
„High above” Museum of Contemporary Art Miami, Floryda

2015
“Defying gravity” Miami, Floryda

2014
“Natural Balance” West Palm Beach, Floryda

2013
“Balancing Miami” Miami, Floryda

2012
Wystawa indywidualna podczas Art Basel Miami, Floryda

2008 – 2012
“Global balance” Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

2008 – 2010
“Under the Dubai Sky” Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie

2007
“Polish Sculptures in Alps” St. Urban, Szwajcaria

2006
Bratysława, Słowacja (wystawa grupowa)

2005
“High Sky Exhibition” Lourdes, Francja

2003
“Queens Balance” Berlin, Niemcy

2002
“Above sight” Berlin, Niemcy

2001
“Art and Gardens” Praga, Czechy

1999
“Balance in Art” Norymberga, Niemcy